Біографія

Біографія

Оксана Лущевська - дитяча письменниця, перекладачка, публіцистка, дослідниця дитячої і підліткової літератури.

Народилася 17 лютого 1982 року в м. Тальному, Черкаської області. Закінчила філологічний факультет Уманського державного педагогічного університету імені П. Тичини.

З 2010 по 2012 рік навчалася в магістратурі Пенсильванського державного університету (США). 2016 року здобула ступінь докторки наук у галузі освіти в Університеті Джорджії (США). Спеціалізується на світовій дитячій літературі та читацькій рецепції.

Три роки працювала оглядачкою перекладних книжок для американської секції Міжнародної ради з дитячої та юнацької книги (IBBY). Дописувала про українську дитячу літературу до IBBY European Newsletter. Ініціаторка проекту «Крок уперед: глобалізуємось разом із українсько-англійськими книжками-картинками», в межах якого у видавництві «Братське» вийшло друком до десяти книжок-білінгв. Співзасновниця блогу про сучасну дитячу літературу «Казкарка» та «Рейтингу критика: найкращі дитячі та підліткові книжки року».

Дитячі книжки Оксани Лущевської неодноразово входили в короткі списки конкурсів «Книга року BBC», «ЛітАкцент року» та високо оцінювалися експертами Простору української дитячої книги «БараБука». 2017 року повість письменниці «Вітер з-під сонця» потрапила до престижного каталогу 200 найкращих дитячих книжок світу «White Ravens» («Білі круки»).

Підліткову повість «Задзеркалля» та збірку оповідань «Синя парасоля» Оксани Лущевської інсценізовано театральною студією STUDIO N.Zh., також вони часто звучать на радіо. Тексти письменниці входять до «Хрестоматії сучасної української дитячої літератури».

Лущевська – лауреатка літературних конкурсів «Золотий лелека» (2008), «Смолоскип» (2009), «Гранослов» (2007), «Напишіть про мене книжку» (2016, 2018).

Проза і поезія Лущевської виходила друком у періодичних виданнях та антологіях, зокрема в антології авторського зарубіжжя «АЗ, два, три… дванадцять – лист у пляшці», «Червоне і чорне: Сто українських поеток ХХ сторіччя», «Мама по скайпу» та численних збірниках і журналах для дітей.
З 2014 року Оксана активно консультує видавництва щодо книжок для перекладу. Бере участь як консультантка й авторка в розробці багатьох літературних проектів, наприклад, «Це зробила вона» («Видавництво»).
Укладала і перекладала каталоги української дитячої літератури провідних українських видавництв для міжнародних виставок.

Засновниця дитячих онлайн-курсів Joyful Foх Reading Club, спрямованих на розвиток читацької культури, критичного мислення та візуальної грамотності.

Оксана Лущевська нині мешкає в місті Шарлот, штат Північна Кароліна, США. Вона активно спілкується із читачами в українських школах і бібліотеках як по скайпу, так і під час відвідування України.

Бібліографія

Переклади

 • Творча майстерня «Аґрафка». Зірки і макові зернята (London, Tate Publishing, 2019)
 • Творча майстерня «Аґрафка». Війна, що змінила Рондо (New York, Enchanted Lion, 2019)
 • Ерік Карл. Таємничий лист на день народження (Харьків, «Читаріум», 2018)
 • Джулія Дональдсон і Аксель Шеффлер. Місце на мітлі (Харьків, «Читаріум», 2018)
 • Б. Б. Кронін. Розгублений будинок (Харьків, «Читаріум», 2018)
 • Тереза Роу. Містер Піп (Харьків, «Читаріум», 2017)
 • Сара Л. Сміт. Дім метеликів (Харьків, «Читаріум», 2017)
 • Сюзан Марі Свонсон. Будинок уночі (Харьків, «Читаріум», 2017)
 • Джулія Дональдсон і Аксель Шеффлер. Равлик і кит (Харьків, «Читаріум», 2017)
 • Рукавичка (Тернопіль, «Навчальна книга — Богдан», 2013)
 • Ріпка (Тернопіль, «Навчальна книга — Богдан», 2013)

Нові книжки

Що нового?